nauka gry na instrumentach klawiszowych


Strona Główna
O mnie
Porady
Referencje
Linki
Reklama
Zyskaj zdrowie
Jeśli chcesz się uczyć grać te ebooki mogą Ci się przydać!

ćwiczenie pamięci


koncentracja


poprawianie pamięci


efektywna nauka


Jak zacząć naukę gry

Zacznijmy od następującego pytania. Co zrobić, żeby zagrać na pianinie? Trzeba usiąść i bynajmniej nie jest to czynność mało ważna, którą można wykonać byle jak. Siadamy dokładnie po środku instrumentu. Nie martw się o to, że nie sięgniesz do bardziej oddalonych rejonów klawiatury, wystarczy wyciągnąć ręce i przechylić się nieco w bok.

Ważna jest również odległość od instrumentu. Jeśli położysz dłonie na klawiaturze a Twoje ręce będą tylko lekko zgięte w łokciach (mówiąc inaczej będą prawie proste) to znaczy, że odległość jest prawidłowa. Ramiona powinny być rozluźnione i nie należy ich unosić do góry.

Następną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest kształt dłoni i sposób poruszania się palców podczas grania. Od prawidłowego, jak mówią pianiści "ułożenia ręki" zależy to czy będziesz w stanie zagrać w przyszłości trudniejsze utwory. Dłoń położona na klawiaturze powinna być zaokrąglona tak jakby w jej wnętrzu znajdowała się piłeczka (nieco mniejsza od tenisowej). Palce powinny dotykać klawiszy czubkami (a nie opuszkami!). Muszą uderzać w klawiaturę jak małe młoteczki (trochę podobnie jak te w mechaniźmie młoteczkowym fortepianu).

Dodam jeszcze, że plecy powinny być proste - nie tylko dla zdrowia ale i dla komfortu i jakości gry. Chodzi o to, że tułów musi być stuprocentowo dyspozycyjny gdyż do niego "przyczepione" są ręce, które podczas grania potrzebują pełnej swobody do szybkiego poruszania się w lewo, w prawo oraz nieznacznie w górę i w dół.

To chyba wszystko co można poradzić początkującemu pianiście w ramach teoretycznych instrukcji. Reszta jest kwestią ćwiczenia, podpatrywania nauczyciela i słuchania jego uwag. Niniejsze porady pozwalają na postawienie pierwszych kroków w dziedzinie gry na instrumencie klawiszowym. Jednak zdecydowanie zachęcam do skorzystania z pomocy doświadczonego nauczyciela - efekty będą dużo lepsze.


Kilka słów o klawiaturze

Klawiatura fortepianowa składa się z ciągu białych i czarnych klawiszy, z których te ostatnie są pogrupowane w charakterystyczny sposób. Podczas gdy białe klawisze występują jeden obok drugiego jednym ciągiem, czarne są poukładane w grupach po dwa i po trzy. Dźwięki wyższe wydobywamy kierując się w prawą stronę klawiatury a niższe w lewą. Aby zacząć grać na instrumencie klawiszowym należy nauczyć się znajdować odpowiednie klawisze. Wystarczy do tego kombinacja dwóch informacji. Po pierwsze należy zapamiętać wierszyk: "C,D,E,F,G,A,H,C" a po drugie skojarzyć go z informacją, że "C" oznacza biały klawisz znajdujący się przed grupą dwóch czarnych. Licząc od tego właśnie "C" nazywamy kolejne klawisze zgodnie z wierszykiem. Cały układ białych klawiszy od "C" do "H" wraz z grupą dwóch i grupą trzech czarnych powtarza się na klawiaturze kilkakrotnie. Jeśli chodzi o nazwy czarnych klawiszy to poznasz je przy okazji nauki o funkcji krzyżyków i bemoli.


Jak kupić instrument

Wybór instrumentu zależy w dużym stopniu od zasobów finansowych gdyż ilość dostępnych modeli jak też rozpiętość cen są bardzo duże. Jeśli stać Cię na FAZIOLI Model 308 (to taki Rolls Royce wśród fortepianów) to oczywiście powinieneś go kupić ale na taki wydatek stać niewielu. Zejdźmy więc na ziemię. Do rozpoczęcia przygody z grą na instrumencie klawiszowym wystarczy tzw. keyboard, który można kupić za mniej niż 1000 złotych. Kupno takiego instrumentu nie jest sprawą skomplikowaną. Należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Twój pierwszy keyboard powinien mieć:
  • minimum 5 oktaw (61 klawiszy)
  • dynamiczną klawiaturę
  • złącza MIDI

Pięć oktaw to i tak nie dużo więc należy uznać to za minimum - pierwsze niezbyt skomplikowane utwory można na tej ilości klawiszy zagrać. Dynamiczna klawiatura to taka, która reaguje na siłę uderzenia w klawisze a więc pozawala na grę z różną głośnością - to parametr absolutnie obowiązkowy od początku nauki. Jeśli chodzi o złącza MIDI - nie są konieczne ale warto je mieć. Umożliwiają one podłączenie instrumentu do innych muzycznych urządzeń takich jak moduły brzmieniowe, sekwenser czy komputer. Całą resztę wyposażenia czyli ilość brzmień, sekwenser, piosenki demo, podkłady muzyczne należy uznać za opcjonalną i tak naprawdę nie mającą wpływu na naukę gry.

Taki instrument może Ci wystarczyć na rok lub dwa lata nauki. Jeśli nauka będzie przebiegała dosyć sprawnie trzeba będzie się postarać o "prawdziwy" instrument. Wyznacznikiem owej "prawdziwości" jest rodzaj i jakość klawiatury. Musi ona mieć odpowiednią długość oraz właściwie zachowywać się pod palcami pianisty. Warunki te spełniają oczywiście normalne pianina i fortepiany. Alternatywą zaś są tzw. pianina cyfrowe. Instrumenty te posiadają pełnowymiarową "wyważoną" klawiaturę zawierającą 88 klawiszy z mechanizmem symulującym mechanizm młoteczkowy prawdziwego fortepianu.

Przyzwoite pianino kupisz za kilkanaście tysięcy złotych. Warto rozejrzeć się za instrumentem używanym - może być tańszy a jeśli jest w dobrym stanie to na pewno dobrze będzie Ci służył. Pianino cyfrowe można kupić już za 2 tysiące złotych jednak radziłbym kupić takie, którego cena oscyluje wokół 4-8 tysięcy - będzie to instrument z klawiaturą dobrej jakości. Przy wyborze takiego instrumentu proponuję skorzystać z pomocy doświadczonego pianisty - tylko ktoś kto ma za sobą tysiące godzin gry na różnych klawiaturach jest w stanie należycie je ocenić. Dotyczy to w szczególności instrumentów akustycznych. W przypadku starego pianina warto też poprosić o ocenę dobrego stroiciela.

Dlaczego warto kupić prawdziwe pianino:
  • Nic nie zastąpi prawdziwego mechanizmu młoteczkowego i strun
  • Nic nie zastąpi pięknego niepowtarzalnego brzmienia pianina


Dlaczego warto kupić pianino cyfrowe:
  • Mniejsza cena za niezłej jakości klawiaturę
  • Brak konieczności strojenia
  • Mniejszy rozmiar, mniejsza waga
  • Możliwość skorzystania z ogromnych możliwości jakie daje system MIDI


Sprawdź jakie instrumenty są dostępne na naszym rynku

Google


Krótki opis instrumentów klawiszowych

W tym miejscu przedstawiam rodzaje instrumentów klawiszowych wraz z krótkim opisem. Nie zamierzam konkurować z Wikipedią, w której znajdziesz dużo szersze opisy. Chcę jedynie przybliżyć Ci ten temat - sądzę, że warto wiedzieć czym różni się np. syntezator od samplera.

Keyboard - (z języka angielskiego: key - klawisz, board - pokład czyli dosłownie "pokład z klawiszami") - to po prostu ogólna nazwa elektronicznych instrumentów klawiszowych. Przyjęło się jednak stosować to określenie do instrumentów z automatycznym akompaniamentem. W przypadku tego typu instrumentów można również spotkać się z nazwą aranżer - dotyczy ona bardziej zaawansowanych keyboardów pozwalających na tworzenie ciekawszych, bardziej skomplikowanych aranżacji utworów.

Syntezator - to instrument, którego cechą charakterystyczną jest możliwość generowania (syntezowania) brzmień. Mówiąc najprościej jest to urządzenie elektroniczne, które tworzy brzmienia.

Sampler - to instrument, który w przeciwieństwie do syntezatora nie tworzy brzmień lecz je odtwarza korzystając z zapisanych w pamięci próbek (ang. samlpes). Naciśnięcie klawisza powoduje "odtworzenie" określonej nuty przy pomocy określonego brzmiena. Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że w pierwszych samplerach próbki dźwięków przechowywane były na taśmach magnetycznych lub w celuloidowych dyskach.

Klawiatura sterująca - (można też spotkać się z nazwą "kontroler MIDI") - jest to klawiatura, której zadaniem jest sterowanie elektronicznymi instrumentami muzycznymi. To urządzenie, które samo nie gra! Taka klawiatura musi zostać podłączona poprzez system MIDI do syntezatora, samplera lub modułu brzmieniowego.

Moduł brzmieniowy - to syntezator lub sampler bez klawiatury. No cóż... taki instrument, na którym nie da się zagrać dopóki nie podłączy się go poprzez system MIDI do jakiegoś kontrolera jak klawiatura sterująca czy gitara.

Sekwenser - to coś co w dzisiejszych czasach zastępuje kompozytorom papier nutowy i ołówek. Jest to urządzenie lub program komputerowy, w którym zapisywane są wszystkie informacje o utworze muzycznym - wysokość nut, wartości rytmiczne, tempo, metrum, dynamika itd.


Materiały do nauki

Na początek wystarczy zaopatrzyć się w trzy książki. Pierwsza z nich to "Szkoła gry na fortepian" (np. Różyckiego, Klechniowskiej, Garści lub inna polecona przez nauczyciela lub przez sprzedawcę w księgarni muzycznej). Druga to "Gamy i pasaże", którą opracowali J. Hoffman i A. Rieger - książka, w której znajdziesz informacje o gamach takie jak ilość i rodzaj znaków przykluczowych czy właściwe palcowanie. Trzecia to "Zasady muzyki" Franciszka Wesołowskiego, książka, która pomoże Ci zdobyć podstawy teoretyczne niezbędne do nauki gry na pianinie. Oprócz wyżej wymienionych pozycji przyda się zeszyt nutowy oraz oczywiście ołówek i gumka. Tu jeszcze jedna mała rada - kup zeszyt z DUŻĄ pięciolinią - nauka pisania nut będzie łatwiejsza.


Zobacz jak wiele nut znajdziesz w internecie

Google


I jeszcze kilka rad w pigułce

Staraj się ćwiczyć codziennie
Nie musisz grać godzinami - na początek wystarczy 15-20 minut

Zaczynaj od rozgrzewki (jak na wuefie)
Zagraj kilka gam, pasaży i wprawek

W pokoju, w którym grasz powinno być dość ciepło
Zimnymi rękami nie da się grać

Bądź skoncentrowany podczas grania
Gra na pianinie wymaga dużej precyzji i dokładności. Jeśli przyłożysz się do tego zadania nie tylko szybciej nauczysz się grać ale też wpłyniesz na rozwój swojego umysłu

Dbaj o to by grać właściwymi palcami
Nie zagrasz trudnego utworu jeśli nie opracujesz właściwego palcowania. Na początku pomoże Ci w tym nauczyciel

Nie wpadnij w pułapkę potrzeby osiągnięcia perfekcji w krótkim czasie - to niemożliwe!
Ćwicz systematycznie, stopniowo ale konsekwentnie podnosząc swoje umiejętności.Kontakt:


Poprzez pocztę elektroniczną:

kontakt

muzzyk(małpa)poczta.fmlub

Przez telefon:
501 343 051


Copyright © 2006 by Marcin Siwiec All rights reserved